Trądzik różowaty – jakie ma przyczyny i jak się go pozbyć?

Trądzik różowaty – jakie ma przyczyny

Choć trądzik różowaty znany jest od dawien dawna, to medycyna nadal nie potrafi kompletnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyczyn tej przypadłości. Uważa się, że zmiany skórne tego typu wywoływane są przede wszystkim przez zaburzenia o charakterze: hormonalnym oraz naczyniowo-ruchowym.

Potencjalne przyczyny trądziku różowatowego

Do czynników mogących wpływać na występowanie trądziku różowatego zaliczamy przede wszystkim: 

  • Nieprawidłowy skład łoju
  • Łojotokowe zapalenie skóry
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Problemy z tarczycą
  • Stosowanie maści sterydowych
  • Zakażenia bakteryjne 

Szczególnie podatne na występowanie trądziku różowatego są kobiety w dojrzałym wieku, których cera jest jasna i naczynkowata. To właśnie w tej grupie diagnozuje się najwięcej przypadków tej dolegliwości.

Trądzik różowaty może być również uwarunkowany przez czynniki stresogenne, promieniowanie UV (słoneczne, solarium).

Leczenie trądziku różowatego

Profilaktyka przeciw-trądzikowi różowatemu

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację cery naczynkowej. Specjalne kremy (do stosowania na dzień i na noc) dostępne są w każdej lepszej drogerii. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią zmianę nawyków żywieniowych – pełnowartościowość w diecie ma tutaj absolutnie kluczowe znaczenie.

Formą profilaktyki jest również prowadzenie aktywnego trybu życia. Udowodniono bowiem, że trądzik różowaty znacznie częściej dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Do działań profilaktycznych zaliczyć należy także regularne konsultacje z dermatologiem. Wizyty tego typu mają na celu określenie stanu skóry i ewentualne wskazanie preparatów mogących poprawić ich kondycję.

Leczenie trądziku różowatego, czyli niemałe wyzwanie

Obecnie, leczenie trądziku różowatego jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż znajomość tej przypadłości jest niewielka, co między innymi skutkuje problemami z doborem formy leczenia.

Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne (zarówno doustne, jak i miejscowe). Zastosowanie znajdują również rozmaite zabiegi medycyny estetycznej.

Domowe sposoby na trądzik różowaty – czy są skuteczne?

W kontekście leczenia, tudzież eliminacji defektów w postaci trądziku różowatego bardzo często wymienia się domowe receptury. Niestety, babcine sposoby – nie cechują się zbyt wysoką skutecznością. Owszem, mogą łagodzić występujące zmiany, nie mniej jednak – nie stanowią antidotum.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Można powiedzieć, ze domowe receptury można traktować jako rozwiązanie doraźne. Trudno się bowiem spodziewać, by docierały do źródła problemu i pozwalały uporać się z tym problemem.

Tabletki na trądzik różowaty – alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej?

Trądzik różowaty to przypadłość, o której medycyna – nadal nie wie zbyt wiele. Problemy z prawidłową oceną przyczyn, diagnostyką i leczeniem miałyby zostać rzekomo rozwiązanie tabletkami. Czy jest to możliwe?

Już teraz w ofercie niektórych producentów znajdziemy tzw. tabletki na trądzik różowaty. Niestety, nie ma badań potwierdzających skuteczność tychże rozwiązań.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*