Pielęgnacja dłoni i paznokci: jak dbać i zapobiegać zniszczeniom?

Pielęgnacja dłoni i paznokci

Silne detergenty, ciągła ekspozycja na słońce i inne warunki atmosferyczne sprawiają, że dłonie i paznokcie są zniszczone i suche.

Pielęgnacja dłoni

By móc pochwalić się delikatnymi, zadbanymi dłońmi tak naprawdę nie potrzeba wiele. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadbać o ograniczenie bezpośredniego kontaktu skóry z detergentami, twardą wodą. Korzystać należy z rękawiczek ochronnych.

Kolejnym etepem jest codzienne nawilżanie i odżywianie skóry dłonii. Krem do rąk to absolutne „must have”. Należy go stosować od 3 do nawet pięciu razy w ciągu doby.

Dla nieco bardziej wymagających Pań zaleca się wykorzystanie zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej tj:

  • mikrodermabrazja
  • peeling chemiczny
  • mezoterapia
  • zabiegi odżywiające

Pielęgnacja dłoni

Pielęgnacja paznokci

Podobnie jak w przypadku dłoni, kluczowym w pielęgnacji paznokci jest ochrona przed zniszczeniami. Na paznokcie szczególnie negatywnie wpływają detergenty (wysuszają i powodują rozdwojenia).

Pielęgnację paznokci można przeprowadzić zarówno w gabinetach medycyny estetycznej (manicure), jak i w domu. Zdecydowanie częściej decydujemy sie na tańsze rozwiązanie i stosowanie domowych receptur, które niczym nie ustępują droższym rozwiązaniom.

Na paznokcie doskonale oddziałują dwa składniki – oliwa z oliwek oraz cytryna. Te dwa składniki pozwalają odżywić, rozjaśnić oraz wzmocnić płytkę paznokci. Używać je można niemal każdego dnia. W pielęgnacji paznokci warto uwzględnić zabieg nakładania specjalnej odżywki (odżywiające, regenerującej lub wzmacniającej). Dostępne są w każdej drogerii, mają formę lakieru do paznokci (zasychającą).

Profilaktyka – klucz dla zadbanych dłonii i paznokci

Tak naprawdę, pielęgnacja dłoni i paznokci sprowadza się dla kilku, niezbyt wymagających procesów. Te jednak, nie są kluczowe. Zdecydowanie ważniejszym elementem pielęgnacji jest profilaktyka. Jak zapobiegać zniszczeniom dłonii i paznokci?

Profilaktyka – klucz dla zadbanych dłonii i paznokci

Przede wszystkim, bardzo dużo uwagi trzeba poświęcić tematowi sprzątania. Częstokroć, sprzątamy bez jakiejkolwiek ochrony, co skutkuje bezpośrednim kontaktem z detergentami i innymi szkodliwymi substancjami. Mają one negatywny wpływ zarówno na kondycję paznokci, jak i dłoni. W związku z tym, koniecznie korzystaj z rękawiczek ochronnych.

Bardzo duże znaczenie ma również ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Mrozy, silne wiatry, śnieg czy nawet smog – to wszystko wpływa na kondycję skóry. Więcej uwagi należy poświęcić również uszkodzeniom mechanicznym (przetarcia skóry, złamanie paznokci, uszkodzenia skórek).

Podsumowanie

Jak widać – pielęgnacja dłoni i paznokci to proces, który jest wymagający. Można jednak kompleksowo przeprowadzić ją w domu – przy wykorzystaniu niezbyt drogich produktów. 

Warto wspomnieć, że za ogólną kondycję paznokci i dłoni odpowiada również dieta. Należy zadbać by była pełnowartościowa, zbilansowana i zdrowa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*